Élénkülő kiskereskedelem

Májusban javult a kiskereskedelmi konjunktúra.
Az előző év azonos hónapjához képest a naptárhatással kiigazított változatlan áras értékesítés 5,7%-kal bővült, ami meghaladta az első négy havi átlagos növekedési ütemet. Az előző hónaphoz viszonyított, szezonális és naptárhatástól megtisztított növekedés 0,3%-os volt.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2005. I-V. hónapjában 2033,8 milliárd forint, ezen belül májusban 451,9 milliárd Ft értékű árut forgalmaztak. A változatlan áron, naptárhatástól megtisztított forgalom az első öt hónapban 4,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az I. negyedévi stagnálást követően áprilisban és májusban jelentősebben (5%-kal) nőtt az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése, az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítési volumene májusban 6,1%-kal bővült, ami az év korábbi hónapjaihoz képest csak mérsékeltebb élénkülést jelentett. A leggyorsabban az illatszer-, valamint a könyv-, újság-, papíráru-kiskereskedelem eladásainak volumene nőtt májusban az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Dinamikusan bővült a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, valamint a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelem változatlan áron számított értékesítése is. Mérsékeltebben emelkedett a textil-, ruházati és lábbeli, valamint az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése.

Az Eurostat előzetes becslése szerint az Európai Unióban májusban megélénkült a kiskereskedelmi konjunktúra. A 25 EU-tagországban 2,1%-kal, az eurózóna országaiban 2,0%-kal haladta meg a naptárhatással kiigazított forgalom volumene az egy évvel korábbit. Az utóbbiak áprilisi negatív értéke, és az azt megelőző 0,6-1,5% közötti havi növekedése után a májusi adatok igen kedvezőek. A még nem minden országra publikált adatok szerint a legmagasabb növekedést a litván (12,6%), a dán (10,3%) és a szlovák (9,2%) kiskereskedelem érte el. Németországban 3,7%-os, Franciaországban 1,5%-os, az Egyesült Királyságban 1,3%-os növekedést regisztráltak. Visszaesés Lengyelországban (0,7%) és Luxemburgban (3,5%) következett be.

A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem májusi eladási volumene 3,0%-kal csökkent, a gépjármű-üzemanyag eladásoké 3,1%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A hazai kiskereskedelmi forgalom jármű- és üzemanyag-forgalommal együtt számított (kiigazítás nélküli) volumene az első öt hónapban 2,9%-kal, májusban 4,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)