Bérlakások visszavétele

Az állam arra akarja ösztönözni az önkormányzatokat, hogy a tulajdonba eladott egykori bérlakások egy részét vásárolják vissza.
A visszavásárlási koncepció még nem teljesen kiérlelt. Egyelőre nem lehet tudni, mekkora összegért vehetik majd vissza az önkormányzatok az egykoron áron alul eladott lakásokat.
Az egykori tanácsi bérlakásoknak több mint 90 százalékát eladták a rendszerváltozást követően. Az önkormányzatok kétszeresen is jól jártak, hiszen vételárként az 1993-ban elfogadott lakásprivatizációs törvény értelmében csak a piaci ár 15-30 százalékát kérhették ugyan, de így is több százmilliárd forintos bevételre tettek szert. Másrészt a több évtizedes felújítási hátralékot áthárították az új tulajdonosokra. A volt bérlők többsége azonban ezt a rendkívül nyomott vételárat is alig tudta kifizetni, jó néhányan még ma is törlesztik a részleteket. A KSH felmérései szerint a négymilliós magyar lakásállomány 80-85 százaléka felújításra szorul. De hiába indult útjára számos állami és önkormányzati rehabilitációs program, a lakóközösségek többsége nem tudott élni a lehetőséggel. A támogatások igénybevételéhez ugyanis legalább a költségek egyharmadát saját zsebből kellett volna kifizetni. A lakástulajdonosok azonban képtelenek voltak fizetni, és ma sem fizetőképesek.
A szakértőknek a privatizációs hullám kezdetétől hajtogatott tézise, hogy bérlakásra szükség van csak az utóbbi években talált meghallgatásra. Az elmúlt két évben 50 milliárd forintos állami kötelezettségvállalás mellett tízezer lakás építése kezdődött meg, de ebből eddig csak 1500-at adtak át. Az építkezés évekig is elhúzódik, miközben a rászoruló családok drága magánalbérletekre fizetnek súlyos tízezreket.

A jelenlegi kormány éppen ezért az építés helyett inkább használtlakás-vásárlásra ösztönzi az önkormányzatokat. Csakhogy állami támogatással nem vásárolható vissza egykori bérlakás.

Források szerint Csabai Lászlóné, lakásügyi kormánymegbízott elmondta, hogy vélhetőleg erre az idén sem lesz mód. A társadalom többi tagjával szemben sem lenne igazságos, hogy a korábban töredékáron eladott lakásokat ma piaci áron vásárolják vissza az önkormányzatok Legalább 10-15 ezer tulajdonos örömmel válna ismét bérlővé. A kormánymegbízott szerint jó megoldás lehetne, ha az önkormányzatok úgy vásárolnák vissza az ingatlanokat, hogy lakóik benne maradhatnának. Ez természetesen azt is jelentené, hogy a piaci árnak csupán 50-60 százalékát kaphatnák meg vételárként. Igaz, megszabadulhatnának a rájuk nehezedő felújítási kötelezettségtől, miközben az önkormányzat a lakóközösség fizetőképes tagjaival együtt rendbe tehetné az épületet. A kormánymegbízott szerint a reprivatizációs program jelentős állami források bevonásával legkorábban 2005-ben indulhat útjára.

Dr. Csiha Judit, a lakáspolitikai kollégium elnöke kissé bizakodóbb. Úgy véli, a lakástámogatásokról szóló kormányrendelet őszi módosításával jövőre megkezdődhet a visszavásárlás.