Átalakulóban az élelmiszerpiac

"A kiskereskedelem a modern piacgazdaság kiépítésének a motorja, a fogyasztás itt csapódik le.
A felmérések szerint a magyar háztartások a jövedelmük 48 százalékát a kiskereskedelemben költik el. Hazánk második legfontosabb ágazata a kereskedelem, amely a GDP megtermeléséből 13-14 százalékkal veszi ki a részét.

Ez az adat hasonló az unió régebbi tagállamaiéhoz. Az éves kiskereskedelmi forgalom 8000 milliárd forint. A kereskedelem a második legnagyobb foglalkoztató is, a szektorban körülbelül négyszázezren dolgoznak. Minderről Kozák Ákos, a GfK Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója számolt be a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének balatonfüredi felkészítő fórumán.

Úgy fogalmazott, hogy a kiskereskedelem a modern piacgazdaság kiépítésének motorja, a fogyasztás itt csapódik le. A felmérések szerint a magyar háztartások az elkölthető jövedelmük 48 százalékától a kiskereskedelemben válnak meg. A „régi“ unió tizenöt tagországában ez az érték 33 százalék, ők egyéb szolgáltatásokra költenek többet.

1998-2003 között az unió 15 tagállamában 18 százakkal bővült a kiskereskedelem. Ez időszak alatt a hazai bővülés 70 százalékos volt, ami 2004-ben hat százalékra csökkent. Erre az évre ennél kisebb mértékű bővülésre számítanak a szakemberek. A fejlett országok piacaihoz képest még így is kevesebbet fogyasztunk, mert például az egy évre eső holland húsfogyasztás többszöröse a magyarnak.

A várakozásokkal ellentétben az uniós csatlakozást követően nem volt árrobbanás hazánkban, az élelmiszerárak - jelentős részben az olcsó importtermékeknek köszönhetően - alig változtak."


(Forrás:www.veszprem.hu/vvirtual)