A munkaügyi bírságok éve lehet 2006

Túlmunka, ki nem fizetett bér, be nem jelentett dolgozók: ezek mind olyan restanciák...
Túlmunka, ki nem fizetett bér, be nem jelentett dolgozók: ezek mind olyan restanciák, amelyek miatt gyakran büntettek az első fél évben a munkaügyi felügyelők. A több mint tizenkétezer ellenőrzött telephely közül majdnem tízezernél találtak szabálytalanságot. A kiszabott bírság meghaladja az 1,2 milliárdot, ám ez a következő fél évben még több lehet, jövőre pedig rekordot dönthet.

A munka- és pihenőidőre, a rendkívüli munkavégzésre, a szabadságra, a készenlétre és az ügyeletre vonatkozó szabályokat sok cég megszegte az első fél évben. Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) által kirótt büntetések egyötödét épp ezek miatt kapták a vállalkozások. Közel negyvenháromezer dolgozót ért hátrány például a túlmunka, a szabadnapok ki nem adása, a munkaszüneti napon történő foglalkoztatás megsértése miatt.

A ki nem fizetett bér, a kollektív szerződésben megállapított javadalmazástól való eltérés és a bérpótlékra vonatkozó szabályok megsértése is a kedvelt" munkaadói restanciák közé tartozik, 2200-nál is több vállalkozásra rótt ki a főfelügyelőség bírságot ezek miatt.

Úgy tűnik, a munka törvénykönyvének őszi módosításával türelmesebb lehet az OMMF a vállalkozásokhoz, ugyanis a munkaviszony megszűnéséhez kapcsolódó igazolások kiadására több időt adnak majd az új szabályzók. Ha például a munkaadó azonnali hatállyal mond fel egy dolgozónak, akkor képtelen azonnal elvégezni a szükséges adminisztrációt, így a törvényjavaslat szerint három munkanap haladékot kap az iratok pótlására.

Erre szükség is lesz, mivel az ilyen típusú mulasztások miatt összesen 848 esetben bírságoltak az első hat hónapban a felügyelők, ám nem ez a legkirívóbb szabálytalanság. A feketemunka adatai kiugrók, így például közel kétezer alkalommal intézkedtek az OMMF felügyelői amiatt, hogy a vállalkozások munkaszerződés nélkül foglalkoztatták kollégáikat. Összesen 5311 ilyen dolgozót lepleztek le az ellenőrzések során. Míg a büntetések egynegyedét a foglalkoztatási jogviszonyra vonatkozó szabályok megsértése miatt rótta ki az OMMF, addig a munkaviszonnyal kapcsolatos bejelentéseket elmulasztók aránya is majdnem 20 százalékos. Ez utóbbiról közel 17 ezer munkavállaló esetén feledkeztek el" a cégek.

A szabályszegést elkövetett vállalkozások száma 9441 volt, ebből az első fél év során 584 vállalkozás azért kapott bírságot, mert külföldit foglalkoztatott szabálytalanul, méghozzá összesen ezerhatszázat. Az OMMF tájékoztatása szerint a tavalyi év hasonló időszakához képest majdnem felére csökkent a renitens külföldi munkavállalók száma, így a kivetett bírság mértéke is megcsappant, méghozzá közel hatvan százalékkal. Ha az összesen kirótt munkaügyi bírságot nézzük, akkor az 1,2 milliárd forint hétszázalékos növekedést mutat. Ám ez az összeg a következő fél évben még magasabb lehet, mivel szeptember elsejétől ötven új felügyelő áll munkába, majd októbertől újabb félszáz. Így az első fél évben ellenőrzött 12 475 telephely száma jelentősen megnőhet. Jövőre azonban akár rekordot is dönthet a bírságok mértéke, hiszen ha a munkaügyi ellenőrzésekről szóló törvény jelenlegi tervezetét elfogadja ősszel a parlament, akkor megtöbbszöröződhet a kiszabható szankció mértéke is. A jelenlegi alsó határ kedvezőbb lesz, hiszen ötvenezerről harmincezerre csökken a legkisebb büntetés. A felső határ azonban drasztikusan megemelkedik, hatmillió forint helyett akár húszra is bírságolhatók lesznek a hazai cégek.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)